Přístupnost kultury nevidomým

Přístupnost kultury nevidomým

Registrační́ číslo projektu: 0315000157

MK: Národní plán obnovy

Projektem chceme podpořit vznik sítě divadelníků a pracovníků v kultuře k realizaci implementace Přístupnosti divadla nevidomým. Abychom se navzájem podporovali a začali vytvářet strukturovaný́ plán komunikace s vedením kulturních institucí.

Realizujeme dva workshop, jejichž cílem je zlepšení přístupnosti divadelních institucí pro osoby se zrakovým postižením.

Termíny: 6. a 7. dubna 2024 a 30. listopadu–1. prosince 2024

Čas: sobota 9.00–12.00, 13.00–19.00; neděle 9.00–12.00, 13.00–17.00

Workshop je určen pracovníkům v kultuře, studentům divadelních škol, divadelním lektorům a divadelním dramaturgům, režisérům (případně asistentům režie) a nabízí možnost nahlédnout do konkrétních postupů, které umožňují prožít vybrané divadelní představení i lidem, jimž dosud nebylo dostupné.

Pod vedením zkušené polské lektorky Katrzyny Peplinske Pietrzak (Teatr Stary, Krakov, Polsko) se mohou účastníci během jednoho ze dvou víkendových workshopů seznámit s konkrétní praxí, technikami a zkušenostmi, které již v zahraničí dokázaly vybraná divadelní představení pro nevidomé zpřístupnit.

Součástí workshopu je i tvorba „audioscénáře“, který je specifickým druhem audio popisu představení, stejně jako nabízíme získání dalšího odborného know-how.

Náplň workshopů:

1) sebezkušenostní část, umožňující vcítit se do nevidomého člověka a jeho potřeb,

2) odborná specifikace potřeb nevidomých osob,

3) odborná příprava na návštěvu nevidomých osob na divadelním představení
– nástroje k vytvoření „audioscénáře“ a prozkoumání uměleckých možností audio popisu v rámci divadelního představení dramaturgem/asistentem režie, který je divadelním lektorem zprostředkováván během představení,
– seznámení s praxí simultánního čtení „audio-popisu“ divadelním lektorem během představení a s technickými náležitostmi,
– práce s nevidomými diváky před návštěvou divadelního představení: příprava kreativního workshopu k bližšímu seznámení s divadelní hrou, dramaturgickým konceptem či scénografií,

4) praktické nástroje a postupy, jak organizovat návštěvu kulturního zařízení pro nevidomé,
– získání zkušenosti v oblasti navazování kontaktů s organizacemi pro nevidomé, spolupráce se sociálními pracovníky či asistenty, pomáhajícími nevidomým při přesunech do kulturních zařízení,
– získání zkušenosti s komunikací aktivity v kulturní organizaci a spolupráce s organizačně-technickými složkami divadelního provozu.

5) příklady dobré praxe – ověřené způsoby zapojení nevidomých osob do kulturních akcí, které jsou již v divadlech realizovány.

Děkujeme za spolupráci s Asociací divadelních lektorů, Národním divadlem a Divadelní fakultou v Praze (DAMU), Katedrou výchovné dramatiky.